Kāpēc ir tik svarīgi uzkrājumu fonda izveidi izvirzīt kā prioritāti?

Kāpēc ir tik svarīgi uzkrājumu fonda izveidi izvirzīt kā prioritāti. «Liela nozīme ir cilvēku izglītošanā - ka šī saslimšana var būt ļoti bīstama, tomēr ir ārstējama. Tāpēc, tiklīdz ievērojat, ka uz ādas ir parādījies kāds jaunveidojums vai kāda čūliņa, to būtu nepieciešams izmeklēt arī klīniski pie dermatologa. Tieši melanoma ir pats agresīvākais ādas audzējs, kas ievērojami saīsina cilvēka mūžu,» skaidro Alīna Štukerte. Tādēļ regulāras profilaktiskas ādas vēža pārbaudes pie dermatologa ir vitāli svarīgas,» uzsver dermatoloģe Tatjana Sidorčika. Dermatoloģe Tatjana Sidorčika uzskata: tas daļēji skaidrojams ar Latvijas iedzīvotāju gaišās ādas īpatnībām un nelabvēlīgo ārējās vides faktoru, galvenokārt UV starojuma radīto ādas bojājumu. Jo agrāk mēs noķeram šo audzēju, jo agrāk to izoperējam, jo vieglāk ir to izārstēt,» uzsver onkologs, mamologs un operējošs ķirurgs Andrejs Srebnijs. Viņš norāda, ka diezgan bieži problēmas rodas pēc tam, kad ādas audzējus mēģinājuši izoperēt ārsti, kuri nepārzina šo problēmu. Turklāt ādas vēzis ir diagnosticēts arī zīdainītim. Viņa uzsver: «Ja šāda problēma cilvēku ir skārusi, tā ir jārisina, un tas jādara pēc iespējas ātrāk. Overdrafts. «Diagnostikas mērķis ir preventīvi novērst ļaunāko no ādas vēžiem - melanomu. Diemžēl cilvēki ikdienā pietiekami nenovērtē ultravioletā starojuma kaitīgumu, kā arī, ja konstatē kādus ādas veidojumus, tiem nepievērš pietiekamu uzmanību un laikus neārstē. Kāpēc ir tik svarīgi uzkrājumu fonda izveidi izvirzīt kā prioritāti. «Bet, ja sliktā diagnoze tiks uzstādīta laikus, nebūs tik slikti - vēl varēs kaut ko darīt. Tas arī noved pie šādas bēdīgas statistikas,» domā Dr.

Kāpēc tik svarīgi ir ikdienā ēst valriekstus? - Skaistums.

. Turklāt, ja to atklāj agrīnā stadijā, ādas vēzis ir veiksmīgi izārstējams. Saslimšana ar ādas vēzi Latvijā un arī citur pasaulē pieaug ātrāk nekā ar jebkuru citu vēža formu.

Skrienam kalnos!! #Kalnu_Grupa #Suunto #The_North_Face

. Ir svarīgi pacientiem skaidrot arī par ādas aknītiskās keratozes risku - kāpēc tā būtu jāārstē. «Mēs katru gadu saņemam tādus pacientus, kas jāoperē atkārtoti. Otrs - liela nozīme ir arī ķirurģiskai profilaksei, jo jāoperē ne tikai melanomas, bet arī ne melanomas ādas audzēji [baziliomas un plakanšūnu audzēji], kas potenciāli var pārveidoties par ļaundabīgiem. Tāpēc ir jāiet pie ārsta, nebaidoties, ka var tikt uzstādīta arī slikta diagnoze,» saka dermatoveneroloģe Alīna Štukerte. «Diagnoze: melanoma, protams, ir nopietna, tāpēc mūsdienās par tās ārstēšanu tiek domāts ārkārtīgi daudz. Tāpēc mana galvenā rekomendācija ir: lai to dara ārsts, kas ar to nodarbojas ikdienā. Tiek veikti dažādi pētījumi - gan ar medikamentiem, gan vakcīnām, gan sistēmiskām terapijām. Viņa norāda: pirmā un pati svarīgākā no diagnostikas metodēm ir pašizmeklēšanās. Un tas nozīmē, ka pacientam jau pašā sākumā ir potenciāli slikta prognoze.» Onkologs skaidro: melanomas šūnas diezgan vāji turas kopā, tās var ātri aizplūst pa asinsriti un limfātisko sistēmu, tādējādi veidojot metastāzes. «Jau daudzus gadus un vēl joprojām galvenā ādas vēža ārstēšanas metode ir ķirurģiska ekscīzija. «Un, ja audzējs lokālajā anestēzijā jau ir traumēts, neradikāli izoperēts, potenciāli ir jau iespēja, ka pēc šīs procedūras tas sāk disiminēties jeb attīstīties tālāk citos orgānos. Piemēram, poliklīnikas ķirurgs, kurš nenosūta pacientu pie kvalificēta dermatologa un, jaunveidojumu neizmeklējot ar speciālām metodēm, to vienkārši izgriež lokālā anestēzijā. Priekšrocība - veidojums tiek izņemts dziļi, likvidējot arī audus ap to. Viņa savā praksē pārliecinājusies, ka, jautājot pacientam, kāpēc ar konkrētām sūdzībām viņš nav savlaicīgi vērsies pēc palīdzības pie ārsta, atbilde ir, ka baidījies izdzirdēt sliktāko diagnozi. Nav nekā labāka par ķirurģisku operāciju, bet tai jābūt veiktai savlaicīgi. Mūsdienās pieejamās dažādās diagnostikas metodes ļauj iegūt korektu diagnozi un attiecīgi izskaidrot pacientam iespējamos riskus un tālāko ārstēšanas shēmu,» stāsta Dr. Ja ādas jaunveidojumu ir daudz, ieteicams novērot veidojumus ne retāk kā reizi gadā.

Raidījums „Es un skola": kā būt skolai, kurp visi dodas ar prieku?

. Jau pašreiz šie medikamenti ir apritē, un tie mums dod šo cerību tuneļa galā, ka šo aktīvo audzēju izdosies apstādināt, piebremzēt un labākajā gadījumā arī izārstēt,» saka onkoloģe, ķīmijterapeite Aija GeriņaBērziņa. Arī šajos gadījumos primāri iesaka ķirurģisku ārstēšanu, bet ir iespējamas arī citas terapijas metodes,» stāsta dakteris Andrejs Srebnijs. Tad speciālists pieņem lēmumu: jaunveidojumu novērot un veikt atkārtotu izmeklēšanu pēc noteikta laika vai arī to likvidēt ar atbilstošu metodi. Ādas vēzis ir viens no visvieglāk novēršamajiem audzējiem. Operācija jāveic savlaicīgi Izvērtējot ādas jaunveidojuma attēlu, nosaka tā dabu - vai tas ir labdabīgs, aktīvs, aizdomīgs vai arī ļaundabīgs. «Jo ādas vēža attīstību veicina uzturēšanās saules gaismā - gan dabiskā, gan mākslīgā, piemēram, solārijā. Protams, arī bazālo šūnu un plakanšūnu audzēju.

Comentarios